0gorzówwlkp3

Panele grzewcze – wszystko,co powinieneś o nich wiedzieć

Wymagania związane z energochłonnością budynków z roku na rok są coraz wyższe. Ma to swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w samych kosztach eksploatacji, które dzięki wykorzystywaniu przegród o wyższej izolacyjności termicznej są w stanie maleć. Dzięki nieustannie postępującym zmianom coraz większym uznaniem zaczęły cieszyć się nowoczesne panele grzewcze na podczerwień, znane również pod pojęciem infrapaneli, które dostępne są w naszej ofercie w atrakcyjnej cenie.

Elektryczne panele grzejne mają tę przewagę nad innymi rozwiązaniami wykorzystującymi energię elektryczną, że cechuje je bardzo duża wydajność oraz nieduże zapotrzebowanie na moc. W przeciwieństwie do nieco starszych technologii ogrzewania wnętrz o powierzchni wynoszącej około 10m2, wystarczy panel grzejny o mocy zaledwie 650W. Jest to wartość 3x mniejsza w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Dzieje się tak przez zwiększoną powierzchnię grzania, ponieważ panele grzejne elektryczne cechują się chropowatą powłoką pokrytą farbą, która nie tworzy warstwy izolacyjnej. Daje ona możliwość uzyskania 2-krotnie większej powierzchni grzania, w porównaniu do powierzchni gładkiej.

Sposób działania paneli elektrycznych grzewczych

Panele grzewcze, dostępne w naszej ofercie w atrakcyjnej cenie, działają na zasadzie, które podsunęła sama natura. Słońce bowiem emituje cieplną energię dzięki promieniowaniu i dokładnie w identyczny sposób funkcjonują panele grzewcze podczerwieni. Ciepło wytwarzane przez grzejniki podczerwieni przejmowane jest przez przegrody, a następnie oddawane do wnętrza ze względu na różnicę potencjałów. W podobny sposób oddziałuje także słońce ogrzewające zarówno ziemię, pojazdy, drogi, czy też zabudowania, a pozyskaną energię cieplną oddaje do atmosfery.

Wszystko to oznacza, że mechanizm działania grzejników elektrycznych na podczerwień cechuje się o wiele większą naturalnością niż miałoby to miejsce w przypadku grzejników tradycyjnych. Rozprzestrzenianie się ciepłego powietrza poprzez konwekcję to również o wiele mniejszy komfort cieplny związany z chłodnymi podłogami, jak i nierównomiernym rozkładem temperatur w danym wnętrzu. Tymczasem grzejniki na podczerwień, niezależnie od tego, w jakim miejscu są zamontowane, dają gwarancję równomiernego rozkładu temperatur, co jest bardzo komfortowe. Liczne badania oraz obserwacje potwierdzają, że temperatura odczuwalna w pomieszczeniach ogrzewanych przy użyciu grzejników elektrycznych (infrapaneli) na podczerwień z czujnikiem temperatury jest o mniej więcej 2 stopnie Celsjusza wyższa niż ma to miejsce w przypadku temperatury będącej wynikiem ogrzewania tradycyjnego.

Ogrzewanie. Panele na podczerwień – to rozwiązanie, które się opłaca

Mówiąc o grzejnikach podczerwieni, warto wspomnieć również o ich kosztach, które nie są wysokie. Jedną z największych wad tradycyjnych systemów ogrzewania są z całą pewnością koszty budowy instalacji. Według szacunków, instalacja centralnego ogrzewania dla mieszkania, którego powierzchnia wynosi mniej więcej 50m2 z wysokiej klasy kotłem, wiąże się z kosztami sięgającymi nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tymczasem, wykorzystując panele grzewcze podczerwieni, istnieje możliwość zredukowania kosztów inwestycji do 50%. Nic więc dziwnego, że cena paneli grzewczych na podczerwień, jak również usługi związane z ich instalacją cieszą się tak dużym uznaniem.

Jednakże warto wiedzieć, że niskie ceny związane z inwestycją w panele grzewcze elektryczne – infrapanele, jak również duży komfort cieplny, to nie jedyne atuty elektrycznych paneli grzewczych. Szacuje się, że średnie koszty miesięczne ogrzewania jednego metra kwadratowego przy użyciu nowoczesnych grzejników elektrycznych infrared wynoszą nie więcej niż 5 złotych. Jest to więc rozwiązanie, które nie odbiega kosztami nawet od najbardziej ekonomicznych systemów ogrzewania centralnego, wykorzystującego wysokiej jakości kotły grzewcze oraz wysoce wydajne grzejniki.

Co jeszcze warto widzieć o grzejnikach elektrycznych z czujnikiem temperatury?

Grzejnik elektryczny panelowy na podczerwień to grzejnik bezpośredni. Technologia, na jakiej bazuje, wykorzystuje fale światła, których przyjemne ciepło porównywalne jest do ciepła emitowanego przez promienie słoneczne. Warto tu podkreślić, że grzejniki podczerwieni są nie tylko naturalne, ale i w pełni bezpieczne, dlatego też nie musimy obawiać się o ich montaż w naszym domu. Do najbardziej odczuwalnych źródeł ciepła podczerwieni zaliczyć można słońce. Wykorzystując ogrzewanie wnętrz oparte o technologię płyt grzewczych podczerwieni z termostatem mogą więc Państwo „przenieść” słońce do swojego domu. Emitowane przez panel grzewczy IR docierają bez ogrzewania powietrza do ciała, wywołując tym samym uczucie przyjemnego ciepła oraz komfortu.

0legnica2

Panele grzewcze infrared. Sposób działania

Co równie istotne, w przeciwieństwie do tradycyjnych grzewczych systemów, panele grzewcze na podczerwień, nie ogrzewają wyłącznie powietrza znajdującego się we wnętrzu. Emitowane przez promiennikowe panele podczerwieni infrared fale tworzą ciepło w zetknięciu z powierzchnią ściany, ciała, czy też przedmiotu. Tuż po zetknięciu z falą wydzielaną przez grzejniki podczerwone, ciepło zaczyna być absorbowane przez obiekt, a następnie oddawane do otoczenia oraz odbijane w kierunku innych obiektów, które również je absorbują. W praktyce można stwierdzić, że mamy do czynienia z dwoma rodzajami ciepła. Pierwszym z nich jest ciepło bezpośrednie emitowane przez panele grzejne na podczerwień oraz ciepło pośrednie, oddawane przez przedmioty, jak i powierzchnie.

Wszystko to potęguje efekt równomiernego rozkładu temperatury we wnętrzach, dzięki czemu jesteśmy w stanie pozbyć się efektu „rozgrzanej głowy” oraz „chłodnych stóp”. Co równie ważne, rozgrzane ściany, dzięki panelom na podczerwień, pozostają w pełni suche na całej ich powierzchni, co jednocześnie eliminuje problem związany z występowaniem wilgoci. Jeżeli również i Państwo są zainteresowani zakupem grzejników podczerwieni w atrakcyjnej cenie, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Wszystkie nasze produkty, w tym również elektryczne panele grzewcze, cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.