0DSC09641

Program Kawka we Wrocławiu

Program Kawka to miejski sposób na rozwiązanie problemów z zanieczyszczeniami powietrza, który pozwoli na korzystne zmiany w obrębie ogrzewania cieplnego. Dzięki wsparciu miejskiego programu osoby spełniając określone wymagania mają szanse na ubieganie się o dofinansowanie w celu likwidacji uciążliwych pieców i kotłów opalanych węglem, a następnie zastąpienie ich rozwiązaniami o wysokim wskaźniku energooszczędności i ekologiczności, np. ogrzewaniem wykorzystującym potencjał ciepła systemowego, gazu, oleju opałowego, energii elektrycznej lub pomp ciepła.

Kawka to projekt ogólnopolski, którego zadaniem jest walka z zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi na terenie miast. W związku z dużym wskaźnikiem, który przekracza dopuszczalne stężenie płynów emitowanych poprzez domowe piece, lokalne kotłownie opalane węglem oraz emisji płynów pochodzących ze środków transportu postanowiono znaleźć alternatywne rozwiązanie, które pomoże w walce z tak poważnym i rażącym zagrożeniem dla funkcjonowania i przede wszystkim zdrowia mieszkańców, między innymi miasta Wrocław.

Kawka – dofinansowanie

Z programu Kawka we Wrocławiu mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lokali mieszkalnych i nieruchomości o charakterze mieszkalnym zamieszkałych wyłącznie na terenie miasta, gdzie zauważono znaczny wzrost emisji zanieczyszczeń. Spełniając kryteria określone w regulaminie oraz ubieganie się o dofinansowanie należy złożyć konkretne dokumenty uprawniające do otrzymania dofinansowania Kawka. Dzięki tak znacznej pomocy wiele osób ma szansę na dokonanie zmian i poprawę funkcjonowania w obrębie swojej przestrzeni, jak i dbając o przestrzeń miejską, o czym dowiedzieć się możemy również na internetowym forum.

01350482530_58421a7e85593c512c49331acdf1813a

Kawka – Wrocław

Dofinansowanie Kawka obejmuje działania z zakresu, między innymi trwałej likwidacji systemu ogrzewania, który emituje płyny powodujące zanieczyszczenia w obrębie miasta Wrocławia. Ponadto w ramach dofinansowania podłączona zostaje ciepła woda użytkowa, instalacja kolektorów słonecznych oraz termomodernizacja w przypadku lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Zmiany te umożliwią swobodne podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, montowanie instalacji ogrzewania gazowego, ogrzewania elektrycznego, jak i uzyskania korzystnego źródła energii odnawialnej.

Projekt Kawka – Wrocław

W ramach programu Kawka uzyskane koszty pomogą na dofinansowanie: demontażu palenisk węglowych, pokrycie kosztów związanych z zakupem i montażem nowego systemu ogrzewania oraz pokrycie kosztów zakupu, montażu, wymiany lub modernizacji instalacji grzewczej wraz z grzejnikami, jak i przystosowanie pomieszczenia do nowego systemu ogrzewania. Program zadba również o dofinansowanie kosztów podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w zakresie wykonania wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, a także poprzez montaż instalacji ciepłej wody użytkowej z wyłączeniem urządzeń węzła cieplnego. Warto podkreślić, że projekt Kawka ma na celu również optymalizację kosztów związanych z likwidacją, modernizacją lub budową systemu odprowadzania spalin, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania.