0kikuty2

Ogrzewanie podczerwienią – doskonała alternatywa

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom tradycyjne metody ogrzewania zyskały solidnego konkurenta. Emisja ciepła podczerwieni jest porównywana do ogrzewania naturalnego w postaci promieni słonecznych. Energia promieniowania przemieszcza się w przestrzeni za pośrednictwem fal elektromagnetycznych. Ulega odbiciu, skupieniu i pochłanianiu, a właściwości te pomagają w procesie ogrzewania. Elektryczne ogrzewanie na podczerwień z roku na rok zyskuje pozytywne opinie wielu użytkowników na forum o ogrzewaniu i specjalistów, jednakże wciąż na formach i grupach dyskusyjnych można spotkać wiele nieprawdziwych informacji, które są związane z zasadą działania ogrzewania na podczerwień, a w konsekwencji i z jego zaletami. Dla zachowania optymalnego wyboru, warto zapoznać się z różnymi źródłami informacji, ale finalną decyzję podjąć za pośrednictwem konsultacji ze specjalistą. Fachowiec mając doświadczenie w montażu ogrzewania podczerwienią jest w stanie wyjaśnić etapy krok po kroku oraz określić wszystkie walory i przeciwności stojące na drodze do uzyskania efektywności.

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?

Zasadniczą różnicą w kwestii zasad działania ogrzewania podczerwienią w porównaniu z tradycyjnymi nośnikami ciepła jest sposób emisji ciepła. W ogrzewaniu kaloryferami nośnikiem jest powietrze, które pozostaje w ciągłym ruchu zmierzając ku górze. Właśnie dlatego w pomieszczeniu powietrze krąży i realnie cieplejsze jest pod sufitem, a nie nad podłogą. Szacuje się, że różnica temperatur może wynosić nawet 10 stopni Celsjusza, co jest dużą różnicą i generuje odczuwalne różnice. Zastanawiając się, jak to działa należy całkowicie wyeliminować konwekcję.

Fale elektromagnetyczne nie generują ruchu. Dodatkowo przy ogrzewaniu na podczerwień nośnikiem ciepła nie jest powietrze, a wszystkie powierzchnie i elementy w pomieszczeniu (ściany, sufit, podłoga, meble, osoby w nim przebywające etc.). Dzieje się tak, ponieważ źródeł ciepła pozostają wszystkie ciała stałe, które znajdują się w zasięgu promieniowania fal elektromagnetycznych. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoki współczynnik zachowania optymalnej temperatury w pomieszczeniu, a różnice między warstwami nie przekraczają 2 stopni Celsjusza.

01375178445_39f2766dcb177a36242276de754a1a6e

Ogrzewanie na podczerwień – zasada działania

Zasada działania ogrzewania na podczerwień jest bardzo intuicyjna, podobnie jak montaż instalacji. Dzięki nowoczesnym technologiom fachowcy mogą wykorzystać potencjał samodzielnych konstrukcji montowanych na ścianie lub suficie. Wybór rozwiązania jest uzależniony od indywidualnych potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia. Dodatkowo warto pamiętać, że ogrzewanie na podczerwień jest bezobsługowe oraz nie wymaga dodatkowego serwisowania, co jest korzystne zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Ogrzewanie na podczerwień z powodzeniem jest również montowane w miejscach użyteczności publicznej, np. w galeriach sztuki, muzeach, szkołach, przedszkolach, czy też miejscach dedykowanych rozrywkom sportowym. W związku z emitowaniem ciepła w kierunku ciał stałych akumulując odpowiednią temperaturę na ścianach, podłodze i sufitach można zauważyć wyraźną oszczędność w procesie eksploatacji. Według opinii użytkowników ogrzewanie na podczerwień eliminuje uczucie dyskomfortu związanego z przegrzaniem lub zimnem. Dodatkowo, mury dzięki emisji ciepłego powietrza pozostają suche i w konsekwencji wyeliminowany zostaje uporczywy problem z wilgocią w pomieszczeniu.

Pozytywne opinie użytkowników o ogrzewaniu na podczerwień

Zalet ogrzewania na podczerwień jest wiele, ale warto pamiętać, że pozytywne aspekty dotyczą tylko prawidłowo zamontowanej instalacji oraz promienników, które zostały właściwie dopasowane do konkretnego wnętrza. Opinie na temat ogrzewania na podczerwień na forum są podzielone, mimo wszystko rozpatrując zalety trudno doszukać się drugiego tak bezpiecznego i higienicznego sposobu ogrzewania. Użytkownicy chętnie wskazują na jego oszczędność i niskie zużycie energii.

Dodatkowym atutem pozostaje brak kosztów serwisu i eksploatacji, co znacznie poszerza zalety zastosowanego rozwiązania. Połączenie inteligentnego sterowania oraz szybkość regulacji temperatury niewątpliwie sprawia, że nowoczesne rozwiązanie zostawia w tyle tradycyjne sposoby dostarczania ciepła w pomieszczeniu. Kolejnym atutem, który wpływa na pozytywne opinie użytkowników o elektrycznym ogrzewaniu na podczerwień jest brak spalania i emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń, co jest szczególnie istotne dla osób odpowiedzialnych społecznie i troszczących się o dobro naszej planety.