0DSC01612

Ogrzewanie budynku – co wybrać?

Rodzaje ogrzewania są różne, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Aby wybrać to optymalne, należy przeanalizować indywidualne potrzeby oraz uwarunkowania ogrzewanego pomieszczenia. Koszt ogrzewania to jeden z tych magicznych kosztów eksploatacyjnych, który chciałoby się szczegónie obniżyć do minimum. Zużycie energii cieplnej zależy w dużej mierze od strat ciepła ze względu na nieprzystosowane pomieszczenie. Drugim, mającym istotny wpływ na skuteczność ogrzewania elementem jest oczywiście wielkość danego pomieszczenia.

Ogrzewanie elektryczne a gazowe

Istotnym dokumentem, na podstawie którego można oszacować przypuszczalny koszt ogrzewania jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Im nowszy dom, tym jego wskaźnik zużycia ciepła na metr kwadratowy zgodnie z przepisami musi być niższy. Niemniej jednak są jeszcze inne sposoby zaoszczędzenia – takie jak minimalizowanie straty wytworzonego już ciepła. W kwestiach ogrzewania niezmiennie powraca porównanie dwóch popularnych rozwiązań: elektryczne a gazowe. Czym się różnią i które z nich wybrać?

Z jaką instalacją wiąże się ogrzewanie gazowe? Można przyłączyć się do sieci gazowej lub skorzystać ze zbiornika z płynnym gazem, przez co jest on doprowadzany do kotła gazowego, a następnie dostaje się do instalacji centralnego ogrzewania. Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne i wciąż bardzo popularne. Korzystanie z ogrzewania gazowego jest praktycznie bezobsługowe. Jedyna rzecz o jakiej należy pamiętać to coroczny przegląd kotła. Pracę całego systemu można zaprogramować dzięki automatyce C.O. Ponadto, takie kotły mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale również ciepłej wody użytkowej.

Co więcej, w porównaniu z kotłami na węgiel lub drewno nie zajmują wiele miejsca. Niestety, ogrzewanie gazowe nie należy do rozwiązań najtańszych. Samo wykonanie odpowiedniej, przystosowanej kotłowni gazowej może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, do czego należy doliczyć również zaprojektowanie i wykonanie przyłącza. Mimo że wielu inwestorów to właśnie ogrzewanie gazowe uważa za najefektywniejsze i sprawdzające się praktycznie przy każdej inwestycji, to jednak nie zawsze taki system możliwy jest do zrealizowania na danym terenie. Dlatego coraz popularniejsze stają się inne sposoby ogrzewania, takie jak elektryczne.
Co możemy powiedzieć o ogrzewaniu elektrycznym? Jest to z pewnością rozwiązanie nie tak popularne jak wspomniane ogrzewanie gazowe, jednak jego zaletom zdecydowanie warto przyjrzeć się nieco bliżej. System nie jest kłopotliwy w użytkowaniu, bezobsługowy a całkowite koszty prądu nie odbiegają diametralnie od kosztów używania innych systemów. Jest to także zdecydowanie najmniej uciążliwy sposób grzania domu. Kluczem jest tu dobranie odpowiednich grzejników do danego pomieszczenia i właściwej taryfy, co pozwoli korzystać z tego systemu bez zbędnych obaw o miesięczne rachunki. Grzejniki elektryczne można zastosować jedynie w konkretnym pomieszczeniu i wyregulować dostarczane przez nie ciepło do naszych potrzeb. Pozwala to na racjonalne grzanie i oszczędności! Są bezpieczne w użytkowaniu, sterowaniu, ekologiczne, odpowiednie dla alergików a ogólna dostępność energii elektrycznej powoduje, że nie ma problemu z ich instalacją. Można je stosować jako jedyny sposób ogrzewania pomieszczenia, lub jako uzupełnienie.

0legnica2

Wady i zalety ogrzewania elektrycznego a gazowego – porównanie

Podsumowując ogrzewanie elektryczne a gazowe: gazowe wymaga od nas znacznie większych nakładów na montaż oraz wstępną inwestycję w kocioł. Jest popularne i nie wymaga ciągłego monitorowania systemu, jednak wiele osób narzeka na wysokie rachunki za gaz. Elektryczne natomiast jest znacznie łatwiejsze w instalacji oraz montażu a co więcej, nie wymaga zakupu kotła i dodatkowych przyłączy. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne, możemy wybrać niezwykle modne wzory, np., imitacje kamienia, czy też nowoczesne obrazy i lampy grzewcze, które stanowią niezwykle designerski i modny element aranżacji wnętrza. I najważniejsze: ogrzewanie elektryczne nie jest wcale droższe niż gazowe!

Oferowane przez nas ogrzewanie elektryczne może więc śmiało konkurować z ogrzewaniem na gaz ziemny. Gaz będzie na pewno droższy od systemu elektrycznego. A po co przepłacać, skoro można postawić na energooszczędne, wygodne i nowoczesne ogrzewanie elektryczne?